ارتباط با ما

یک جراحی اساسی برای موفقیت در کنکور ۹۸(بخش دوم)

کنکور

یک جراحی اساسی برای موفقیت در کنکور ۹۸(بخش دوم)

کنکور ,کنکور ۹۸ ,موفقیت در کنکور

بسیاری از داوطلبان عزیز، وقتی برای کنکور سراسری آماده می شوند فقط و فقط درس می خوانند و هیچ کار دیگری انجام نمی دهند. منظور این نیست که درس خواندن خوب نیست، بلکه مهم این است که در کنار مطالعه و درس خواندن کارهای دیگر نیز برای رسیدن به موفقیت انجام داد.

الان که با شما داوطلبان عزیز صحبت می کنیم، تقریباً بیشتر کنکوری ها، بخصوص داوطلبانی که می توانند رقبای جدی شما محسوب شوند، به صورت پیوسته و خوب در حال مطالعه و درس خواندن هستند و هیچ فرصتی را برای مطالعه کردن از دست نمی دهند. بله، اصولی مطالعه کردن و درس خواندن، نکته بسیار مهمی است که تعداد زیادی از شما عزیزان ممکن است به آن توجه کنید و زمانی متوجه مشکل خود شوید که تا کنکور، زمان زیادی باقی نمانده است و کار خاصی نمی توانید انجام دهید؛

پس برای موفقیت هرچه بیشتر در کنکور، لازم است که هر از چند گاهی، یک جراحی اساسی در کار خود و درس خواندنتان انجام دهید. این کار یا همان جراحی اساسی، باعث می شود که تلاش شما بیشتر نتیجه داده و موفق تر شوید.

برای این کار لازم است با دقت هرچه تمامتر به موارد زیر توجه کنید:

۳-خود را بیازمایید
برخی از داوطلبان عزیز، برنامه خوبی دارند، طبق برنامه هم درس می خواندند و هر روز، نسبت به گذشته، درس های بیشتری را مطالعه می کنند؛ اما کافی است که هر چند هفته یا یکی دو ماه بعد به عقب بازگردند تا متوجه شوند همه یا بیشتر آنچه که مطالعه کرده اند، فراموش کرده اند. این موضوع، که موضوع بسیار ناراحت کننده ای است، باعث می شود تا بخش بزرگی از وقت و تلاش داوطلب به هدر رود؛ زیرا او برآورد درستی از ذهن خود و میزان توانایی هایش نداشته است یا اصلاً اصل تکرار و مرور را فراموش کرده است.

برای اینکه بتوانید از مطالعه خود نتیجه مطلوب بگیرید و در ضمن متوجه شوید که چقدر از آموخته هایتان را فراموش نکرده اید، خودتان را به طور منظم و مستمر مورد آزمایش قرار دهید. برای انجام این کار، تست زنی کنید. تست زنی موضوعی یا ترکیبی در زمان های مناسب باعث می شود تا شما بخوبی به نقاط قوت و ضعف ها خود بخوبی پی ببرید و در ضمن مطالعه دروس، در صدد رفع این ضعف ها نیز تا زمان آزمون بر آیید؛ در کنار این مورد بایستی حتما در یک آزمون آزمایشی استاندارد هم شرکت کنید. پس معطل چه هستید؟ دست به یک جراحی بزرگ دیگر بزنید. نگران نباشید، نترسید و بدون رو در بایستی با خود، برای مطالب مهمی که از دهنتان رفته است، در اثنای برنامه خود، زمان ها مناسبی را در نظر بگیرید و این بار بهتر و با کیفیت بالاتر از قبل مطالعه کنید.


۴-خلاصه هایتان را بررسی کنید

وقتی به ماه یا هفته های پایانی کنکور نزدیک می شوید، دیگر زمان مطالعه مطالب جدید نیست؛ بلکه وقت آن است که شما خلاصه هایی را که از قبل آماده کرده اید، مطالعه کرده و به این ترتیب در مرور های کوتاه و البته موثر، ذهن خود را بیشتر آماده کنید.

اگر جز آن دسته از داوطلبانی هستید که تا الان خلاصه ای بر نداشته اید حتماً این کار را انجام دهید. اگر هم از ابتدا خلاصه نویسی داشته اید، حتماً خلاصه های خود را مورد بررسی قرار دهید. برای انجام این کار از دوستان یا همکلاسی های خود هم کمک بگیرید. البته خودتان مهم ترین شخص در این زمینه هستید. برای انجام این کار، بعد از مطالعه یک درس و سپس وقفه یک هفته ای و تست زنی این مطلب، به سراغ خلاصه ها رفته و ببینید که خلاصه های شما چقدر از مطلب اصلی را در بر گرفته یا شامل چه مطالب مهمی نمی شود. اگر خلاصه هایتان خوب و کامل بود به همان سبک و سیاق سابق ادامه دهید؛ ولی اگر متوجه شدید که خلاصه های شما ناقص است یا شامل همه مطالب نیست، دست به یک جراحی دیگر در شکل مطالعه خود بزنید.

نکته مهمی که بایستی به خاطر داشته باشید این است که هرگز نگران وقت یا سایر موارد نباشید. مطمئن باشید که اگر جلوی ضرر و مشکل را از همین جا بگیرید منفعت بزرگی کسب خواهید کرد. برای انجام این کار، این بار با دقت و حوصله بیشتری خلاصه نویسی کنید. یادداشت های کوتاه بردارید، زیر مطالب کوتاه خط بکشید یا از فلش کارت استفاده کنید. می توانید همه کارها را با هم انجام دهید؛ به هر حال دقت کنید؛ چرا که شما باید به این خلاصه ها اعتماد کرده و با مطالعه آنها سر جلسه حاضر شوید.

کنکور آسان است

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در کنکور

بالا