ارتباط با ما

ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی کنکور ۹۸

ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی کنکور 98

اخبار

ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی کنکور ۹۸

ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی, رشته های علوم پزشکی, رشته پزشکی, کنکور

دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت : امسال در رشته پزشکی متناسب با سال‌های گذشته ظرفیت متعادلی را داشتیم ضمن اینکه غیر از این ظرفیت، موضوع نقل و انتقال دانشجویان هم تأثیر دارد.
امسال  متناسب با سال‌ های گذشته ظرفیت متعادلی را در ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی ۹۸ داشتیم ضمن اینکه غیر از این ظرفیت ، موضوع نقل و انتقال دانشجویان هم تأثیر دارد .

وی گفت : ظرفیت‌ های گروه علوم پزشکی نسبت به سال گذشته ، افزایش هم پیدا کرده است .

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره وضعیت ظرفیت گروه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد گفت : البته تعدادی از واحد های دانشگاه آزاد هنوز در حال بررسی هستند اما میزان ظرفیتی که در حوزه پزشکی خواهد داشت مشابه سال گذشته است .

وی خاطرنشان کرد : واقعیت این است که ظرفیت‌ های پزشکی کاملاً مهندسی شده پیش می‌رود و محاسبات نیروی انسانی ما نشان می‌ دهد که چند نفر از پزشکان عمومی در حال ارائه درمان‌ های اعتیاد ، زیبایی و سایر بخش‌ ها هستند و چند نفر اصلاً در حوزه پزشکی کار نمی‌ کنند .

لاریجانی یادآور شد : ما در حال حاضر ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی داریم که در سال‌ های آینده فارغ التحصیل می‌ شوند از همین رو نقشه خیلی روشنی در این زمینه داریم و نیازهای کشور را بر اساس محاسبات تعیین می‌ کنیم ضمن اینکه در تعیین نیاز های کشور بر اساس منابع مالی و شرایط کشور عمل می‌ شود .

وی گفت : به عنوان مثال در بسیاری از مواقع نیاز به هیئت علمی جدید وجود دارد اما به دلیل نبود منابع مالی به تعویق می‌ افتد .

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد : ما در محاسبات نیروی انسانی مشخص کرده ایم که چقدر باید پزشک عمومی تربیت کنیم و چقدر باید پزشک متخصص تربیت کنیم . وزارت بهداشت در دو سال اخیر به شدت در زمینه محاسبات نیروی انسانی فعالیت کرده است و برنامه روشنی تا سال ۱۴۰۵ را تدوین کرده ایم .

وی افزود : در این محاسبات غیر از اینکه میزان پذیرش‌ های ملی را محاسبه کرده ایم ، منطقه آمایشی آن را هم در نظر گرفته ایم . به این ترتیب مشخص کرده ایم که هر تعداد دانشجوی پزشکی که باید پذیرفته شوند سهم هر یک از مناطق چقدر است .

لاریجانی خاطرنشان کرد : وزارت بهداشت در محاسبات نیروی انسانی ، ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی را متعادل پیش می‌ برد . در یک بخش‌ هایی ظرفیت زیاد می‌ شود و در یک بخش‌ هایی ظرفیت کمتر می‌ شود . در همین تعادل ، همانگونه که تاکنون عمل شده است نیازهای کشور نیز در زمینه‌ های مختلف مثل پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی برطرف می‌ شود .

وی افزود : برخی از رشته‌ ها نیاز به افزایش ظرفیت دارد که همچنان باید گسترش یابد و در مقابل برخی از رشته‌ ها با ظرفیت خالی مواجه شده اند که باید گسترش آن ها را متوقف کنیم و کاهش ظرفیت را در آنها دنبال کنیم .

معاون وزیر بهداشت گفت : ضمن اینکه وقتی محاسبات نیروی انسانی برای ۸ سال آینده تصویب شد ، در شورای گسترش مصوب کردیم که این محاسبات سالانه نیز بررسی شود . برداشت ما این است که دلیل اینکه در حوزه پزشکی گرفتار بیکاری‌ های مضاعف و گسترش‌ های بی رویه نشده ایم این است که وزارت بهداشت معقول حرکت کرده است .

کنکور آسان است

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در اخبار

بالا