ارتباط با ما

روش‌های کاربردی برای مرور مطالب درسی در فصل امتحانات(بخش ۱ از ۳)

روش‌هاي کاربردي براي مرور مطالب درسي در فصل امتحانات(بخش 1 از 3)

روش مطالعه

روش‌های کاربردی برای مرور مطالب درسی در فصل امتحانات(بخش ۱ از ۳)

مرور درس ها, مرور مطالب درسی, تکنیک های مرور درس ها

بعد از ماهها شرکت در کلاسهای درسی حضوری یا مجازی،  جزوه نویسی و مطالعه مطالب درسی متفاوت، اکنون فصل امتحانات فرا رسیده است و به همراه آن، ساعتها مرور مطالب درسی خواهید داشت که میتواند برای برخی از دانشآموزان، دوران سختی محسوب شود، و این مرور مطالب، خود نیازمند به کارگیرى تکنیک‌هاى مؤثر است.
 
اما وحشت نکنید. در اینجا به برخی از روش‌های مرور مطالب درسی و نکات مربوط به امتحان اشاره می‌کنیم که در گذراندن این دوران به شما کمک خواهد کرد؛ نکاتی فراتر از درست کردن کارت‌های حافظه، خط کشی مطالب یا کشیدن جداول و نمودار.
 
زودتر شروع کنید
هرچه زودتر آغاز کنید، آماده‌تر خواهید بود. اگر به موقع شروع به درس خواندن کنید، زمان کافی را  برای یادگیری و فهم مطالب خواهید داشت، و این به آن معناست که آمادگی مواجهه با هرگونه عامل غیرمنتظره‌ای که ممکن است مرور مطالب را به تعویق بیندازد، خواهید داشت؛ علاوه بر این، روش روخوانی سریع مطالب، برای همه افراد، مؤثر نیست، و گاهی تنها استرس فرد را افزایش می‌دهد. چندین ساعت را برای فهم مطالبی که قرار است برای امتحان آماده کنید،  اختصاص دهید و یک جدول مرور مطالب را برای هر کدام از امتحانات خود طراحی کنید.
جدول مرور مطالب خود را، تا جایی که می‌توانید، با جزییات طراحی کنید و دقیق بنویسید که برای هر روز، چه کاری را برای چه مدت زمانی باید انجام دهید، و مطمین شوید که زمان‌های استراحت را نیز در آن می‌گنجانید. بدون زمان‌های استراحت، شما دچار استرس و خستگی می‌شوید که بروز این مساله، قطعاً نمی‌تواند موفقیت شما را در امتحان به همراه داشته باشد.
 
کشف کنید که شما چه نوع یادگیرندهای هستید
هر شخصی به روشی متفاوت یاد می‌گیرد و می‌آموزد. برخی از افراد، از نمودارهای عنکبوتی و رنگی استفاده می‌کنند و برخی دیگر، تنها با خواندن و تکرار مطالب یاد خواهند گرفت. یادگیری برخی از افراد، با شنیدن مطالب از زبان افراد دیگر بهتر اتفاق می‌افتد. مرور مطالب، یک پروسه کاملاً شخصی است، و ارزشش را دارد که قبل از پیدا کردن روشی که به بهترین نحو برای شما کار می‌کند، چند روش متفاوت را امتحان کنید. این نکته به شما کمک می‌کند که هوشمندانه‌تر بیاموزید و نه دشوارتر.
در کنار روش یادگیری، بهترین زمان یادگیری را نیز در خود کشف کنید که می‌تواند صبح خیلی زود یا شب باشد. این موضوع نیز در افراد مختلف کاملاً متفاوت است. به خصوص بخش مرور مطالب خود را در زمان‌هایی برنامه‌ریزی کنید که فکر می‌کنید بالاترین میزان بازدهی را در آن زمان‌ها دارید.

کنکور آسان است

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در روش مطالعه

بالا