ارتباط با ما

روش‌های کاربردی برای مرور مطالب درسی در فصل امتحانات(بخش ۳ از ۳)

روش‌های کاربردی برای مرور مطالب درسی در فصل امتحانات(بخش 3 از ۳)

روش مطالعه

روش‌های کاربردی برای مرور مطالب درسی در فصل امتحانات(بخش ۳ از ۳)

مرور درس ها, مرور مطالب درسی, تکنیک های مرور درس ها

در بخش آخر از این سلسله مقالات، به برخی از روش‌های مرور مطالب اشاره می‌کنیم که چندان معمول نیستند، ولی ممکن است که برای شما بسیار کاربردی باشند:
 
 صدای خود را هنگام درس خواندن ضبط کرده و بخش‌های مهم، تاریخ‌ها و جملات کلیدی را در آن بیشتر تاکید کنید و در حال پیاده روی، در هنگام ورزش، و حتی در مسیر کتابخانه، به آن گوش دهید. در این روش، شما احساس درس خواندن را نخواهید داشت، ولی از اینکه چقدر خوب مطالب را به خاطر خواهید سپرد، شگفت زده می‌شوید.
 
 یک عطر یا اسپری خاص را برای خواندن مطلبی مشخص که می‌خواهید آن را به خاطر بسپارید، استفاده کنید و سپس کمی از همان عطر را در زمان امتحان مربوط به همان مطلب به خود بزنید؛ یا اگر اجازه دارید که در زمان امتحان، خوراکی همراه خود به جلسه آزمون ببرید، هنگام درس خواندن و امتحان مربوط به آن مطلب، از شکلاتی با طعم خاص (مثلاً نعنایی) استفاده کنید. ارتباط یک بو یا طعم با مطلبی خاص، می‌تواند به کارگیری بهتر حافظه شما را در پی داشته باشد.
 
 مطالب را با صدای بلند، و هر بار با لهجه یا صدایی متفاوت، بخوانید و سپس هنگامی که می‌خواهید آن مطالب را به یاد آورید، آن صدا یا لهجه را به یاد آورید. انجام این کار باعث می‌شود تا نکته‌ای را  که در مطلب به دنبال آن هستید، بهتر به خاطر آورید.
 
 یادداشت‌هاى مربوط به مرور مطالب خود را به فرم‌های متفاوت بنویسید؛ به عنوان مثال، موضوعی را به صورت خبر برای خود بنویسید و موضوعی دیگر را به صورت نامه برای یک دوست درآورید یا برای موضوعی متفاوت نقاشی کنید. مراقب باشید که بیش از اندازه، زمان صرف انجام این کار نکنید تا وقتتان هدر نرود. نیازی نیست که یک کار هنری ارایه دهید، بلکه تنها سعی کنید تا روش یادداشت‌برداری خود را برای موضوعات متفاوت، تغییر دهید.
 
 یک دوست را که او نیز در حال مرور مطالب درسی است، پیدا کنید و هرکدام موضوعات متفاوتی از دروس مختلف را برای هم توضیح دهید. این روش، که در آن سعی می‌کنید مطالب را برای فرد دیگری توضیح دهید تا مطلب را درک کند، به خود شما نیز کمک خواهد کرد تا بدانید که کدام مطالب را به خوبی فهمیده‌اید.

 از کاغذهای کوچک برچسب‌دار استفاده کنید و تقریباً در همه جا در اطرافتان آنها را بچسبانید! اینکه با یادداشت‌های مرور مطالب خود احاطه شوید، به ماندگاری مطالب در ذهنتان کمک بسیاری خواهد کرد

کنکور آسان است

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در روش مطالعه

بالا