ارتباط با ما

رییس سازمان سنجش خبر داد: سه تغییر اساسی آزمون سراسری سال ۱۴۰۱

رییس سازمان سنجش خبر داد: سه تغییر اساسی آزمون سراسری سال ۱۴۰۱

کنکور

رییس سازمان سنجش خبر داد: سه تغییر اساسی آزمون سراسری سال ۱۴۰۱

سازمان سنجش, کنکور, کنکور سراسری, آزمون سراسری, کنکور ۱۴۰۱ ,تغییرات کنکور ۱۴۰۱

رییس سازمان سنجش آموزش کشور، با اعلام اینکه آزمون سراسری تا سال ۱۴۰۳ به صورت هوشمند برگزار می‌شود، گفت: آزمون سراسری ۱۴۰۱ نیز سه تغییر اساسی، شامل: محتوایی شدن سوالات با تکیه بر متن کتاب های درسی، کاهش محدود تعداد سؤالات، و افزایش دفترچه سؤالات خواهد داشت.
دکتر عبدالرسول پورعباس، معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور، در اولین نشست خبری خود، که روز شنبه ۹ بهمن ماه در محل ساختمان مرکزی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، به مهم‌ترین تغییرات آزمون سراسری ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: اولین قولی که به داوطلبان داده‌ایم، این است که دفترچه و پاسخنامه آزمون ارتقاء پیدا کند؛ به این معنی که یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی، به همراه یک پاسخنامه عمومی و دو پاسخنامه تخصصی، در بین داوطلبان توزیع شود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین خاطرنشان کرد: در گذشته، روال به این صورت بود که پاسخنامه‌های عمومی و تخصصی، چهار تا چهار و نیم ساعت در دست داوطلبان قرار داشت؛ ولی در آزمون سراسری ۱۴۰۱ ما اگر چه شمایلی از روند گذشته را خواهیم داشت، اما در عین حال، تغییراتی را در این روند اعمال می‌کنیم.
مهم‌ترین تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در بخش محتوایی، افزایش میزان تاثیر سوابق تحصیلی از ۳۰ درصد به ۴۰ درصد و با تاثیر مثبت، تغییر سؤالات آزمون از حالت کلیشه‌ای به محتوایی و در چارچوب کتاب‌های درسی، ارایه دفترچه‌های سؤالات متفاوت، پاسخنامه متفاوت و کوتاه شدن زمان پاسخگویی و در اختیار داشتن دفترچه سؤالات و پاسخنامه مربوط به آن از سوی داوطلب است؛ ضمن اینکه تعداد دفترچه‌های سؤالات و پاسخنامه‌ها نیز افزایش می‌یابد.
دکتر پورعباس تاکید کرد: یکی از تغییرات این است که پاسخنامه‌ها حدود ۷۰ تا ۸۰ دقیقه در اختیار داوطلب قرار داشته باشند و بعد از اتمام کار داوطلب با پاسخنامه اول، پاسخنامه بعدی به داوطلب داده شود که این تصمیم، امنیت آزمون را به شدت تقویت می‌کند.
وی افزود: به تبع تغییر دفترچه‌ها در آزمون سراسری ۱۴۰۱، تعداد سؤالات این آزمون نیز تغییر خواهد کرد و ممکن است که تعداد سؤالات آن، پنج یا شش سؤال کمتر از گذشته باشد، اما در عین حال، محتوایی کردن سؤالات، مدّنظر سازمان سنجش قرار دارد. ضمناً تغییرات آزمون سراسری در جهت برگزاری آزمون بهتر و سالم‌تر، تامین امنیت آزمون و ایجاد آرامش بیشتر برای داوطلبان است.
لازم به یادآوری است که برنامه دراز مدت سازمان سنجش و تحول اساسی در برگزاری آزمون‌ها، از سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ عملیاتی خواهد شد؛ ضمن آنکه عمده‌ترین برنامه‌های دراز مدت سازمان، افزایش کیفیت دفترچه‌های سؤالات و پاسخنامه‌ها، افزایش دفعات برگزاری آزمون در هر سال، طراحی و تصحیح سؤالات با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، افزایش میزان تاثیر سوابق تحصیلی، بررسی مجدد سهمیه‌های متعدد و اصلاح ساز و کار طراحی سؤالات از حالت فعلی به حالت سراسری و به کارگیری همه معلمان و استادان از همه استان‌ها، شهرها و روستاهای کشور در طراحی آنهاست.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور، با بیان اینکه آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ به صورت هوشمند برگزار می‌شود، اظهار کرد: اگرچه تغییرات این آزمون از سال ۱۴۰۱ شروع خواهد شد، اما تغییرات اساسی و عمده آن، از سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ اعمال خواهد شد.
وی، با اشاره به برنامه این سازمان برای افزایش امنیت آزمون‌ها و ارتقاء کیفیت چاپ سؤالات، افزود: ما در این سازمان، گروه امنیت آزمون داریم که به موضوعاتی مبنی بر لو رفتن سؤالات و تقلب و خرید و فروش سؤالات آزمون سراسری تسلط دارد و همه این ادعاهای پوچ و دروغ را رصد می‌کند.
دکتر پورعباس، با بیان اینکه موضوع برگزاری حداقل دو بار آزمون سراسری در سال، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، گفت: با فرآیندی که ما طراحی می‌کنیم، در آزمون‌های هوشمند، تنها به برگزاری دو بار آزمون در سال اکتفا نمی‌شود و هر ماه می‌توان یک آزمون برگزار کرد و فرد می‌تواند حداکثر دو مرتبه در آن شرکت کند.
وی خاطر نشان کرد: بعد از اینکه آزمون‌ها هوشمند شد، دیگر زمان خاصی برای شرکت در این آزمون‌ها نخواهیم داشت؛ ضمن آنکه اولین آزمون الکترونیکی ETS در کشور در سازمان سنجش برگزار شده و این تجربه در کشور وجود دارد و دفتر آزمون‌سازی سازمان سنجش این آمادگی را دارد که در هر دقیقه ۱۰ میلیون سؤال ارایه کند.
دکتر پورعباس، در خصوص چگونگی شرکت در آزمون سراسری برای افرادی که فاقد سوابق تحصیلی هستند، افزود: جای هیچ گونه نگرانی نیست و تمامی افراد می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. در دفترچه ثبت نام آزمون، راهکارها ارایه شده است.

گفتنی است که این آزمون، در روزهای ۸ تا ۱۱ تیر ماه سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود و نتایج اولیه آن در مرداد ماه و نتایج نهایی آن نیز تا قبل از مهر ماه و در اوایل دهه سوم شهریور ماه سال آینده اعلام خواهد شد.  

کنکور آسان است

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در کنکور

بالا